Predstavujeme projektových partnerov

Žilinská univerzita v Žiline

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) ako verejná vysoká škola univerzitného typu poskytuje vzdelanie vo všetkých troch stupňoch štúdia. Svojou 65 ročnou históriou a 129 študijnými programami zaujíma popredné miesto v slovenskom vzdelávacom a výskumnom priestore. V súčasnosti na univerzite pôsobí viac ako 600 vysokoškolských učiteľov a 170 výskumných zamestnancov. Vo všetkých formách štúdia študuje takmer 8 tisíc poslucháčov. Na UNIZA sa každoročne rieši niekoľko desiatok vedecko-výskumných a vzdelávacích projektov podporených aj z fondov EÚ, pričom mnohé z nich sú medzinárodné.

Riešiteľský kolektív v rámci projektu pozostáva z pracovníkov Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline (SvF UNIZA). Sú to predovšetkým pracovníci Katedry stavebných konštrukcií a mostov a Katedry geotechniky.

Odbornými garantmi za hlavného partnera sú:

Prof. Ing. Josef Vičan, CSc., ktorý je uznávanou vedeckou-pedagogickou osobnosťou v oblasti dopravného staviteľstva s dôrazom na mostné objekty, špecializácia stabilitné problémy a spoľahlivosť inžinierskych konštrukcií. Problematike spoľahlivosti existujúcich mostov sa venuje od roku 1992. Je spoluautorom 1 zahraničnej monografie vydanej v UK, USA a Kanade v roku 2005 s orientáciou na spoľahlivosť, diagnostiku, údržbu a rekonštrukcie existujúcich stavebných konštrukcií a mostov. Okrem toho je autorom a spoluautorom 3 vedeckých monografií, 4 VŠ učebníc, 18 skrípt, z toho 2 boli vydané v zahraničí (Maďarsko, ČR). Publikoval 81 vedeckých článkov v časopisoch a viac ako 250 príspevkoch na vedeckých konferenciách,

Prof. Ing. Marián Drusa, PhD., ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako dekan Stavebnej fakulty UNIZA, riešil viaceré projekty špeciálneho zakladania budov a mostov, návrhu a kontroly zemných konštrukcií. Ďalšou jeho významnou oblasťou pôsobenia sú horninové konštrukcie vystužené geosyntetikou, kde je autorom mnohých riešení vysokých vystužených múrov. Za svoju doterajšiu profesionálnu kariéru publikoval 4 vedecké monografie, z toho 1 zahraničnú, 3 vysokoškolské učebnice, 1 skriptá a viacero učebných textov, napísal viac ako 100 vedeckých článkov, z toho 29 v časopisoch, z nich 14 v zahraničí, 75 príspevkov v zborníkoch z konferencií.

Doc. Ing. Peter Koteš, PhD., ktorý je uznávaným odborníkom v oblasti spoľahlivosti existujúcich mostov a v oblasti modelovania degradačných procesov a ich vplyvu na trvanlivosť a spoľahlivosť stavebných konštrukcií a mostov. Je autorom viac ako 200 článkov publikovaných v časopisoch a na medzinárodných konferenciách. Je spoluautorom jednej vedeckej monografie týkajúcej sa BMS vydanej v ČR, autorom 1 skrípt v anglickom jazyku a spoluautorom 5 VŠ učebníc zameraných na betónové a murované konštrukcie. V rámci vzdelávacích aktivít vedie prednášky z rôznym zameraním na betónové konštrukcie a mosty a podieľa sa prostredníctvom SKSI na ďalšom vzdelávaní stavebných inžinierov v praxi.

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava má bohatú 170 ročnú históriu a v súčasnosti poskytuje vzdelanie viac ako 13 tisícom študentov. Univerzita sa postupne vypracovala na poprednú vedecko-vzdelávaciu inštitúciu v rámci celej ČR. Vznik Stavebnej fakulty na VŠB-TU Ostrava si vynútil stavebný priemysel severnej Moravy a Sliezska, ktorý každoročne potrebuje viac ako 200 stavebných inžinierov rôznych odborov a zameraní. Stavebná fakulta pritom poskytuje stavebné vzdelanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia.

Riešiteľský kolektív v rámci projektu pozostáva z pracovníkov Stavebnej fakulty. Sú to predovšetkým pracovníci Katedry konstrukcí.

Odbornými garantmi za hlavného partnera sú:

Doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., ktorý je uznávaným odborníkom v oblasti navrhovania a posudzovania spoľahlivosti drevených konštrukcií. Je autorom a spoluautorom viac ako 100 príspevkov publikovaných v časopisoch, na medzinárodných a národných konferenciách. Je spoluautorom 2 monografií. Od roku 2007 pôsobí v Technické normalizačné komisii TNK 34 Drevené konštrukcie, je autorizovaným inžinierom ČKAIT v odbore Statika a dynamika stavieb. V rokoch 2004-2015 bol členom Moravskosliezskeho drevárskeho klastra (MSDK) a od roku 2017 je 1. viceprezidentom Národného drevárskeho klastra (NDK). Od roku 2014 pracuje takisto v znaleckom ústave FAST VŠB-TUO. Ďalej pôsobí od roku 2017 v hodnotiacich komisiách Národnej akreditačné agentúry. V uplynulých desiatich rokoch prednášal na seminároch pre odborníkov z praxe - členov ČKAIT.

Doc Ing. Vít Křivý, Ph.D., ktorý je uznávaným odborníkom v oblasti navrhovania a posudzovania spoľahlivosti oceľových konštrukcií. V rámci vedeckých aktivít sa venuje hodnoteniu spoľahlivosti a predikciu životnosti existujúcich konštrukcií, komplexne sa zaoberá problematikou využitia patinujúcich ocelí v stavebnej praxi, realizuje rozsiahly experimentálny výskum zameraný štúdium vývoja koróznych produktov v závislosti na lokálnych mikroklimatických podmienok v okolí mostných konštrukcií. V spolupráci s Českou agentúrou pre štandardizáciu zodpovedá za tvorbu technických noriem v rozsahu pôsobnosti normalizačnej komisie TNK 35 Oceľové konštrukcie. V rámci projekčnej a expertnej činnosti vypracoval viac ako 100 posudkov, vrátane znaleckých posudkov zameraných na zhodnotenie technického stavu prevádzkovaných oceľobetónových mostných konštrukcií. Je dlhodobým členom redakčnej rady časopisu Konštrukcia a odborným garantom konferencie Oceľové konštrukcie.
© 2020 Žilinská univerzita v Žiline
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky